Cytat z Wikipedii, hasło: Diagnostyka laboratoryjna
Diagnostyka laboratoryjna, analityka medyczna, medycyna laboratoryjna ? dyscyplina medycyny, której zadaniem jest określanie składu i parametrów biologicznych i fizykochemicznych krwi lub innych materiałów pobranych od pacjenta. Badanie laboratoryjne prowadzi się in vitro przy użyciu technik mikroskopowych, biochemicznych, immunologicznych, bakteriologicznych, analizy instrumentalnej i służy ustaleniu rozpoznania lub monitorowaniu leczenia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Diagnostyka_laboratoryjna
Zalety wykonywania badań rezonansowych w przychodniach
Wiele przychodni w swojej ofercie posiada możliwość wykonania badania rezonansowego u pacjenta, który został na takie badanie skierowany przez lekarza. Jednocześnie badanie rezonansem w przychodni może zostać wykonane zarówno bezpłatnie, jak i po wniesieniu określonej opłaty.
Zaletą wykonania badania rezonansem w przychodni jest fakt, że nie trzeba udawać się do szpitala, żeby można było kompleksowo sprawdzić stan swojego zdrowia i rozpocząć odpowiednie leczenie. Jednak wykonywanie tego typu badań, jak badanie rezonansowe w przychodni niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań, dlatego bardzo ważne jest, żeby było ono wykonywane jedynie w obecności lekarza, a w razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz powinien kierować pacjenta do szpitala.
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Definicja z Wikipedii
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, zwyczajowo w skrócie rezonans magnetyczny ? nieinwazyjna metoda uzyskiwania obrazów wnętrza obiektów. Ma zastosowanie w medycynie, gdzie jest jedną z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii) oraz w badaniach naukowych.
Stosowane w literaturze skróty to RM (rezonans magnetyczny), MRI (ang. magnetic resonance imaging), NMR (ang. nuclear magnetic resonance), MR (ang. magnetic resonance), RNM1 (pochodzenie niejasne), często zamiennie ze znaczeniem ?spektroskopia magnetycznego rezonansu jądrowego?.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obrazowanie_metodą_rezonansu_magnetycznego