Zakres obowiązków geodety
Prace geodezyjne obejmują szereg różnych czynności związanych z pomiarami wykonywanymi na powierzchni Ziemi. Jest to jednak na tyle rozległy zakres obowiązków, które geodeta musi wykonać, że potrzebne było ustalenie pewnych podziałów. Występuje rozróżnienie poszczególnych prac ze względu na jej zakres oraz ze względu na typ pomiaru. Pierwsza kategoria zawiera wiele elementów składowych, ponadto dzieli się jeszcze na kilka podkategorii, takich jak pomiary osnów geodezyjnych, pomiary sytuacyjne i szczegółowe, pomiary realizacyjne i obsługa inwestycji. To tylko niektóre z nich, ale na tej podstawie można stwierdzić, że praca geodety obejmuje duży zakres obowiązków. Z tego względu potrzebne było rozgraniczenie ich na mniejsze podgrupy.
Rozgałęzienia geodezji
Geodezja, będąca dziedziną kilku różnych nauk, dzieli się na poszczególne podkategorie. Jednym z podziałów, który można wyodrębnić, jest rozróżnienie na geodezję wyższą oraz niższą. Mianem tej pierwszej określa się naukę wykonującą pomiary na znacznie większych obszarach, w których należy uwzględnić kulistość Ziemi. Natomiast geodezją mniejszą nazywa się wykonywanie pomiarów na mniejszej powierzchni. Inne podziały są wyróżniane ze względu na kilka czynników, takich jak rodzaj i cel pomiarów. Rodzaj pomiarów dzieli się na dwie odgałęzienia ? poziome i pionowe, a przykładowymi celami mogą być pomiary miejskie lub górskie. Ostatni wyodrębniony podział geodezji jest ze względu na wykorzystywane narzędzia i stosowane metody.
Narzędzia potrzebne geodecie
Narzędzia wykorzystywane w każdej nauce technicznej muszą spełniać odpowiednie wymagania, aby właściwie pełniły swoją funkcję. Nie powinno więc dziwić, że to samo dotyczy narzędzi wykorzystywanych w geodezji. Jest to szereg wysoko wyspecjalizowanych przyrządów, niezbędnych do dokonywania precyzyjnych pomiarów. Przykładowymi narzędziami używanymi w geodezji są, między innymi, tachimetr, używany do pomiaru kątów poziomych i pionowych oraz tyczka geodezyjna, która służy do oznaczania danego punktu. Geodeci w swojej pracy używają także statywów, na których montują urządzenia pomiarowe. Wszystkie te przyrządy muszą być skonstruowane bez żadnych usterek technicznych, żeby wskazywane przez nie wartości były bezbłędne.