Nowoczesna firma - czyli zarządzana z domu

tnym (zdrowie, rozrywka, rodzina, duchowość). Idea work-life balance powstała na przełomie lat 70. i 80. XX wieku1. Jest odpowiedzią na pojawiające się problemy społeczne, takie jak pracoholizm czy wypalenie zawodowe. Ideałem j

Nowoczesna firma - czyli zarządzana z domu

Co to jest work-life balance?

Work-life balance - koncepcja zarządzania czasem, stawiająca za cel odnalezienie równowagi pomiędzy "pracą" (kariera i ambicja) a życiem prywatnym (zdrowie, rozrywka, rodzina, duchowość).

Idea work-life balance powstała na przełomie lat 70. i 80. XX wieku1. Jest odpowiedzią na pojawiające się problemy społeczne, takie jak pracoholizm czy wypalenie zawodowe. Ideałem jest stan, w którym wszystkie działania są zgodne z naszymi podstawowymi wartościami i służą naszej wizji i celom.

Zgodnie z ideą WLB, pracodawca powinien doceniać swojego pracownika i dbać o jego dobre samopoczucie i zadowolenie z pracy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Work-life_balance


Czynniki wpływające na wydajność pracy

Istnieją trzy podstawowe grupy czynników wpływających na wydajność pracy:

Kapitał fizyczny ? budynki, maszyny oraz inne środki produkcji. Jego zwiększenie odbywa się przede wszystkim dzięki wydatkom inwestycyjnym. Cechą charakterystyczną kapitału fizycznego jest malejąca produktywność krańcowa tj. od pewnego poziomu dalsze jego zwiększanie przy pozostałych czynnikach niezmienionych będzie oznaczało coraz mniejszy wzrost wydajności pracy;
Kapitał ludzki ? wykształcenie, wiedza, umiejętności i kompetencje ludzi niezbędne do wykonywania danej pracy. Wzrost kapitału ludzkiego następuje przede wszystkim poprzez wydatki na edukację i szkolenia, a w mniejszym stopniu ? również na ochronę zdrowia.
Technologie służące wytwarzaniu dóbr i usług, związane z szeroko rozumianym postępem technicznym.
Wydajność pracy jest tym większa, im większą ilością zasobów kapitału fizycznego, kapitału ludzkiego lub technologii dysponują pracownicy4. Spośród innych czynników, które pośrednio mają wpływ na wydajność pracy, można wymienić m.in. poziom wymiany handlowej danego kraju z zagranicą oraz jego otwartość dla inwestorów zagranicznych. Obydwa te czynniki są bowiem pozytywnie skorelowane z przepływem wiedzy i technologii.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wydajno%C5%9B%C4%87_pracy


Czy wirtualne biura mają szansę zastąpić tradycyjne biura?

Wirtualne biura to z pewnością jedne z chętniej wybieranych rozwiązań przez klientów biznesowych. Takie rozwiązania cieszą się bardzo dużą popularnością szczególnie w niewielkich przedsiębiorstwach i firmach rodzinnych. Wiele osób decyduje się na wirtualne biuro przede wszystkim ze względu na oszczędności ? prowadzenie wirtualnego biura jest o wiele tańsze niż wybór tradycyjnej formy zajmowania się korespondencją. Wirtualne biura umożliwiają także uzyskanie prestiżowego adresu firmy, co w wielu przypadkach ma istotne znaczenie. Czy takie biura zastąpią te tradycyjne? Tak naprawdę trudno przewidzieć, jednak na pewno będziemy mogli zaobserwować w kolejnych latach wzrost zainteresowania takimi usługami.