Krótko i na temat: ciucholandy

holandy pozostają bardzo popularne pomimo tego, że w ich pobliżu znajduje się wiele różnych sklepów. Dlatego ciucholandy otwarte są od poniedziałku do soboty, a niektóre nawet w niedziele. Natomiast godziny pracy ciucholandów

Krótko i na temat: ciucholandy

Dni pracy ciucholandów

Podstawową zaletą korzystania z ciucholandów jest fakt, że można w nich znaleźć praktycznie wszystkie ubrania sprzedawane bardzo tanio. Wszystko to sprawia, że ciucholandy pozostają bardzo popularne pomimo tego, że w ich pobliżu znajduje się wiele różnych sklepów. Dlatego ciucholandy otwarte są od poniedziałku do soboty, a niektóre nawet w niedziele.

Natomiast godziny pracy ciucholandów są raczej standardowe i rzadko można spotkać ciucholandy otwarte do dwudziestej drugiej czy przez całą dobę. Jednak to również jest ich atrakcją, ponieważ osoby chętne do kupienia tanich ubrań starają się jak najszybciej skorzystać z oferty konkretnego ciucholandu, żeby mogły wybrać spośród dostępnej oferty najlepsze produkty.


O odzieży w Wikipedii

Najstarsze ubrania tworzone były ze skór, futer, liści i trawy. Najstarsze odnalezione przez archeologów kościane igły datowane są na 30 tysięcy lat przed naszą erą (znalezisko w Rosji, w roku 1988, blisko Kostionki).

Przypuszcza się, że najstarsza odzież pojawiła się około 170 tys. lat temu.

Jednak wedle badań nad genealogią wszy ludzkiej, zrelacjonowanych przez M. Ryszkiewicza, wesz odzieżowa ewolucyjnie oddzieliła się od wszy głowowej około 42-72 tysięcy lat temu, co zdaje się świadczyć, że w tym mniej więcej czasie pojawił się ubiór jako część naszego wyposażenia kulturowego. Mowa tu oczywiście o pełnym ubiorze ze skór, w którym mogły się zadomowić pasożyty. Nie wiemy jednak, czy pewne skromne elementy ubioru, jak na przekład przepaski biodrowe czy spódniczki z liści lub traw, jakich do dzisiaj używają plemiona tradycyjne, nie pojawiły się wcześniej.

Źródło:


Coś o ciucholandach w Wikipedii

Rozkwit tej branży w Polsce spowodowała transformacja ustrojowa, dzięki czemu łatwiejsze się stało się sprowadzanie odzieży używanej z Zachodu. Zjawiskiem tym zainteresował się polski Rząd i w roku 2002 pod pretekstem, że sprowadzana odzież używana ma negatywny wpływ na środowisko odpowiednik rozporządzeniem wprowadzono całkowity zakazie sprowadzania do kraju niesortowanej odzieży i przeznaczania jej do celów handlowych. Przepis ten nie dotyczył odzieży posortowanej, czyli poddanej uprzedniej dezynfekcji oraz dezynsekcji. Jednakże te zabiegi spowodowały duży wzrost cen. Wobec tego Krajowa Izba Gospodarcza Tekstylnych Surowców Wtórnych zaprotestowała przeciwko nowym przepisom szacując, że nowe prawo spowoduje likwidację 40 tysięcy miejsc pracy osób zatrudnionych w tej branży. Ostatecznie przepis zniesiono co spowodowało dalszy wzrost popularności tego typu sklepów

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ciucholand