Kłopoty z układem pokarmowym- jakie badania, jaki lekarz?

ie o tym.Definicja badania koloskopiiKolonoskopia ? metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kame

Kłopoty z układem pokarmowym- jakie badania, jaki lekarz? Badania endoskopem na przykład zwykle nie zaliczają się do przyjemności, jednak są najlepszą drogą do szybkiego rozpoznania poważnych problemów z układem pokarmowym. Dzisiaj właśnie o tym.

Definicja badania koloskopii

Kolonoskopia ? metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, który jest zbudowany podobnie jak fiberoskop służący do diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolonoskopia


Z encyklopedii: Endoskopia

Endoskopia ? ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno-leczniczych w medycynie i w weterynarii, polegających na badaniu wnętrza ciała przy wykorzystaniu endoskopów (aparatów umożliwiających doprowadzenie światła oraz optyki do wnętrza przewodu pokarmowego, oddechowego oraz jam ciała).

Badania endoskopowe polegają na wprowadzaniu do wnętrza ciała pacjenta sondy endoskopu (część endoskopu zawierająca światłowód do oświetlenia badanego pola, obrazowód ? przekazujący obraz z wnętrza badanego narządu oraz kanał narzędziowy służący do wprowadzenia specjalnych narzędzi służących do pobierania materiału do badań i wykonywania zabiegów).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia


Potrawy lekkostrawne- dla dobra żołądka

Dieta lekkostrawna- pod tym terminem kryją się w zasadzie głównie węglowodany, ponieważ dostarczają energii, są szybko trawione i poprawiają samopoczucie. Najczęściej zaleca się taką dietę przy problemach natury gastrycznej. Przy wszelkiej maści nudnościach, rozwolnieniach czy zatwardzeniach powinno się stosować dietę lekkostrawną.

Lekkostrawne produkty to np. kasze wszelkiej maści (poza gryczaną), kaszki (np. semolina), dobrym pomysłem są też kaszki instant dla dzieci- są bezpieczne i zawierają dodatkowe minerały, które mogą wspomóc rekonwalescencje.